Udisanje zraka smanjene koncentracije kisika u ljudskom organizmu potiče adaptacijske mehanizme s ciljem normalizacije opskrbe organa i organskih sustava dovoljnom razinom kisika. Molekularne mehanizme odgovorne za prilagodbu organizma na smanjenu (hipoksija) ili povećanu (hiperoksija) koncentraciju kisika u zraku objasnili su dobitnici Nobelove nagrade za medicinu 2019. godine William Kaelin, Gregg Semenza i Peter Ratcliffe. Utvrdili su da hipoksija ubrzava apoptozu (odumiranje oslabljenih uz istovremeno stvaranje novih) mitohondrija. Mitohondriji su dijelovi ljudskih stanica koji služe kao izvor stanične energije i osnova su svakog života.
Vježbanje u uvjetima hipoksije nije novo, kao ni spoznaja da život na višim nadmorskim visinama pozitivno utječe na organizam. Sustavni razvoj visinskih treninga povezan je s Olimpijskim igrama u Meksiku 1968. godine, koje su se održavale na 2240 m nadmorske visine. Pripreme sportaša za igre na tim visinama bile su poticaj sustavnom izučavanju utjecaja koncentracija kisika u zraku na tjelesnu aktivnost i organizam općenito. Isto tako, zna se da dugoprugaši iz Kenije i Etiopije, koji treniraju na tamošnjim visoravnima, postižu izvrsne rezultate kad trče u nizinama.
Intervalna (intermitentna) hipoksija kao vrsta treninga u fokusu je unazad dvadesetak godina. Svake se godine na tu temu objavljuje više stotina znanstvenih i stručnih radova u svjetskoj literaturi.
Intervalni hipoksijski hiperoksijski trening (IHHT)
MITOVIT@ hipoksijski trening u većini slučajeva vrši se u relaksiranom stanju i ležećem položaju. Vježbači se osjećaju ugodno, poneki i zaspu za vrijeme treninga. Za razliku od treninga sportaša, za vrijeme MITOVIT@ hipoksijskog treninga nema fizičke aktivnosti. U svrhu simulacije fizičke aktivnosti koristi se manja koncentracija kisika u udahnutom zraku. U pravilu, visinski trening sportaša na visini od 2000 m odgovara koncentraciji atmosferskog kisika od 16%.
Sportaši koji žele poboljšati svoju kondiciju i postići svoje optimalne rezultate mogu kombinirati MITOVIT@ hipoksijski trening s umjerenom fizičkom aktivnošću, npr. vožnjom bicikla ili treningom na traci za trčanje.
Oblici treninga
Hipoksija/normoksija hipoksija/hiperoksija hipoksija/adaptacijska hiperoksija
- Prije treninga može se izvršiti potpuno automatizirani hipoksijski test u svrhu procjene stanja i osnovne sigurnosti.
- U manualnoj postavci sami određujete postotak kisika koji udišete.
- U biofeedback postavci određujete ciljnu vrijednost kisika u krvi (SpO2), a MITOVIT@ automatski regulira optimalnu koncentraciju kisika.
- MITOVIT@ automatski regulira vježbanje u svrhu postizanja optimalnog rezultata.
MITOVIT • hipoksijski trening
- U mirovanju
Obavlja se u relaksiranom stanju i ležećem položaju. Vježbači se osjećaju ugodno, poneki i zaspu za vrijeme treninga. U svrhu simulacije fizičke aktivnosti koristi se manja koncentracija kisika u udahnutom zraku. U pravilu, visinski trening sportaša na visini od 2000 m odgovara koncentraciji atmosferskog kisika od 16%. Ovdje se koristi koncentracija kisika od 15%, ali većina klijenata zahtijeva nižu koncentraciju od 13-11% kisika za postizanje adekvatnog efekta treninga. Budući da svaka osoba reagira individualno, potreba za kisikom određuje se unaprijed temeljem automatiziranog hipoksijskog testa.
Za vrijeme treninga osoba kroz masku u intervalima udiše zrak s niskom koncentracijom kisika te normalnom ili povišenom koncentracijom, ovisno o vrsti treninga. Diše se normalnim ritmom i ne osjeća se zaduha ili nedostatak zraka. Jedan trening traje 40 minuta.
Faze regeneracije vrlo su važne kao i u sportu, te se stoga hipoksijski trening preporučuje u intervalima ne češćim od svakog drugog dana, kako bi se organizam adekvatno oporavio.
- Uz fizičku aktivnost
Sportaši koji žele poboljšati kondiciju i postići svoje optimalne rezultate mogu kombinirati MITOVIT@ hipoksijski trening s umjerenom fizičkom aktivnošću, npr. vožnjom bicikla ili treningom na traci za trčanje. U pravilu, visinski trening sportaša na visini od 2000 m odgovara koncentraciji atmosferskog kisika od 16%. Ovisno o kondiciji sportaša, koncentracija kisika može varirati od 18 do 15%.
Prednosti adaptacijske hiperoksije
Adaptacijska hiperoksija čini intervalni hipoksijski trening učinkovitijim, poboljšava uspješnost, smanjuje oksidativni stres od hiperoksije i pridonosi zadovoljstvu vježbača.
IHT – intervalni hipoksijski trening
Nedostaci: U fazi oporavka (normoksija), vraćanje saturacije kisika na početnu vrijednost traje duže. Vrijeme regeneracije ne koristi se optimalno. Poneki ne dostignu inicijalne vrijednosti saturacije.
Prednosti: U fazi treninga (hipoksija) saturacija kisika brzo pada na željene niske vrijednosti <90% SpO2 jer nije prisutna hipersaturacija. Utjecaj hipoksije je maksimalno iskorišten.
IHHT- intervalni hiposkijski hiperoksijski trening
Nedostaci: U fazi treninga (hipoksija) potrebno je više vremena da se saturacija spusti na niske vrijednosti <90% SpO2 zbog moguće prisutne hipersaturacije. Efektivno vrijeme treninga može zbog toga biti značajno skraćeno. Osim toga, produžena hiperoksija može dovesti do pojačanog oksidativnog stresa, što kod iscrpljenih osoba može biti opasno.
Prednosti: U fazi oporavka (hiperoksija) brzo se uspostavlja inicijalna saturacija kisika. Faza regeneracije se optimalno koristi.
Adaptacijska hiperoksija
Adaptacijska hiperoksija kombinira prednosti obje metode i uklanja nedostatke.
Na početku faze oporavka udiše se zrak s povećanom koncentracijom kisika sve dok saturacija kisika u krvi dostigne 99% (može se regulirati 93-99% SpO2). Tako se optimizira vrijeme regeneracije.
U ostatku faze oporavka udiše se normoksičan zrak kako bi se spriječila hipersaturacija kisika. Stoga sljedeća faza treninga nije nepotrebno skraćena. Saturacija kisika u krvi brzo pada na niske vrijednosti treninga. Stimulacija hipoksijom u fazi treninga koristi se optimalno. Oksidativni stres je smanjen na minimum jer se hiperoksija koristi samo do postizanja zadane inicijalne vrijednosti saturacije.
Sigurnost
Optimalna relaksacija s maksimalnom sigurnošću – za najbolje rezultate
Sigurnost treninga najvažniji je postulat kod MITOVIT@ hipoksijskog treninga. U tu svrhu MITOVIT@ koristi dva pulsna oksimetra i na taj se način paralelno bilježe i međusobno uspoređuju dvije vrijednosti SpO2. U slučaju pogreške, netočnih rezultata ili prevelike razlike dvaju mjerenja automatski sigurnosni mehanizam uključuje normoksični ili hiperoksični zrak. S ovom dvostrukom zaštitom sigurnost treninga je osigurana, nepredviđeno spuštanje saturacije kisika ispod kritične razine je isključeno i oštećenje stanica onemogućeno.
Kako vježbač ne bi osjećao nelagodu za vrijeme nošenja pulsnog oksimetra, koristimo specijalne mekane pulsne oksimetre s dugim kablovima koji su ugodni i ne ograničavaju vježbanje. I žene s dugim noktima ne osjećaju nelagodu.
U slučaju nestanka struje, MITOVIT@ posjeduje sigurnosni mehanizam koji osigurava dovod zraka iz prostorije i u situacijama kada nije moguće dovesti zrak iz aparata.