Mitohondrijska medicina - je li to budućnost?
Proučavanje fascinantne uloge crijevnog mikrobioma u ljudskom organizmu dovelo me do mitohondrija, malih organela u našim stanicama bez kojih život organizma ne bi bio moguć.
Prema simbiogenezi ( teorija koja objašnjava porijeklo staničnih organela ) i endosimbiotskoj teoriji ( teoriji da su stanične organele poput mitohondrija nastale od nekadašnjih prokariota ), stanice složenih živih organizama, tzv. eukariota, sposobnost obavljanja kompleksnih funkcija postigle su tako da su se procesom endosimbioze spojile s proteobakterijama i tako omogućile nastajanje mitohondrija. Oni imaju svoj kružni DNK koji je vrlo sličan genomu proteobakterija. Većina studija smatra da se DNK u mitohondrijima nasljeđuje isključivo po majčinoj liniji jer se u procesu oplodnje jajne stanice DNK u mitohondrijima spermatozoida uništi.
Mitohondriji su poput malih tvornica energije unutar stanice, i nizom složenih procesa pretvaraju glukozu iz hrane u energiju, ili energiju pohranjenu u našem organizmu u energiju iskoristivu na molekularnoj razini. Glukoza se u prisutnosti kisika razgrađuje i u tom procesu nastaje ATP-adenozin trifosfat, glavni izvor energije za sve metaboličke procese u tijelu. Mitohondriji su neophodni za funkcioniranje svih stanica, a njihova disfunkcija može biti povezana sa cijelim nizom bolesti poput alergija, gastritisa, depresije, dijabetesa, inzulinske rezistencije i srčanih bolesti. Disfunkcija mitohondrija na staničnom nivou nastaje „curenjem“ elektrona kroz membranu i neadekvatnom proizvodnjom ATP.
Stoga mitohondrijima moramo posvetiti posebnu pažnju. Kako to izgleda u praksi? Sve počinje uzimanjem vrlo opsežne anamneze, ne samo o bolestima već i o navikama poput spavanja, fizičke aktivnosti, prehrambenih navika te funkcioniranju probave. Nakon toga se radi mitohondrijski test iz krvi. Rezultati testa omogućavaju detaljan uvid u rad pacijentovih mitohondrija.
Za svakog klijenta izrađuje se personalizirani plan za oporavak mitohondrija. Preporučujemo određen način prehrane, ciljano uzimanje adekvatnih suplemenata, fitoterapiju i/ili detoks tretmane.
Fizička aktivnost u cijelom ovom procesu igra vrlo veliku ulogu. Nažalost, danas velik broj ljudi ima smetnje lokomotornoga sustava koje ih ograničavaju u kretanju. U želji da svakome omogućimo potrebnu tjelesnu aktivnost, uveli smo program specijalnog vježbanja pod elektrostimulacijom na MICHA BODYTEC EMS aparatima. Prilikom vježbanja posebno pazimo da ono bude u adekvatnim granicama i da tijelo ne ulazi u oksidativni stres.
Pored toga, jedini u regiji imamo MITOVIT aparat koji simulira intervalni visinski trening. Nobelova nagrada za medicinu 2019. godine dodijeljena je upravo za otkrivanje mehanizma intervalnog hipoksičnog treninga i njegovog utjecaja na mitohondrije. Navedeni aparat omogućuje čudesan oporavak Vaših mitohondrija, što će znatno usporiti proces starenja i omogućiti Vam da dulje ostanete zdravi. Osobama koje su već razvile određene bolesti, ova metoda znatno pomaže u smislu poboljšanja kliničke slike i ublažavanja simptoma bolesti.
Ovaj je program idealan i za sportaše jer im poticanjem vlastitih potencijala znatno proširuje mogućnosti postizanja dobrih rezultata.